Meme kanseri olan hamile bir kadın vakası ve öğrenilen dersler

oburefe

Member
“Göğüs kanserin var.” Bu sözler Linda'ya bir darbe gibi çarptı. Tedaviyi yapan doktor ona bunun oldukça agresif, hızla bölünen bir kanser olduğunu ve hızlı cerrahi ve kemoterapinin gerekli olduğunu açıklıyor. Sorun: Hamile! Dolayısıyla hemen akla gelen tek soru ölmek zorunda olup olmadığı değil, aynı zamanda doğmamış çocuğunun yaşayıp yaşamayacağı sorusudur.

Bu kaderde yalnız değil. Almanya'da her üç bin kadından biri hamilelik sırasında meme kanserine yakalanıyor. Kendisi de pediatri hemşiresi olarak çalışan Linda ile tanıştım ve bana kaderini anlattı. Kemoterapinin anne karnındaki bebek için ne anlam ifade edeceği endişesinin, hâlâ bir geleceği olup olmadığı ya da her şeyin kaybolmasından duyulan korkunun, mücadele azminin, iyileşme umudunun ve aslında mutluluğun hikayesi.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

2020 yılında salgının ortasında, orada yapılan biyopsi sonuçlarını görüşmek üzere hastaneye çağrıldı. Ultrason muayenesinden sonra Linda'nın göğsünde hissettiği şişlikten doku örneği alındı ve ardından yapılan mamografide her şey netlik kazanmadı.

Aslında randevuya tek başına katılması gerekirdi. O gün yürürlükte olan temas kısıtlamalarına ve güvenlik önlemlerine rağmen bunu mümkün kılan kocası ve küçük oğlunun çok ihtiyaç duyduğu desteğe güvenebildiği için doktoruna teşekkür etmesi gerekiyor.

Berliner Zeitung/Markus Waechter

Kişiye

Ricardo Lange, 43, Berlin-Hellersdorf'ta büyüdü. Saldırılara karşı kendini gösterebilmek için dövüş sanatları ve vücut geliştirme ile uğraştı. Yoğun bakım hemşiresi olarak eğitim görmeden ve bu mesleğe olan tutkusunu bulmadan önce fitness eğitmeni olarak ve polis için çalıştı.

Geçici iş bulma kurumu için
Lange, personel sıkıntısının en fazla olduğu Berlin hastanelerinde devreye giriyor. 2022'de hemşirelik kriziyle ilgili bir kitap yayınladı: “Yoğun: Acil durum günlük yaşamda olduğunda – acil çağrı” (dtv). Ricardo Lange, Berliner Zeitung'un köşe yazarıdır.

Sonra her şey çok hızlı gerçekleşir. İlk adımda tümör cerrahi olarak çıkarılır ve ardından 17 kemoterapi tedavisi uygulanır. Ve tüm bunlar, çocuğun kalbinin altında olduğu ve kanserle savaşmanın doğru yolunun ne olduğu konusundaki çatışma ve aynı zamanda bebeğe zarar verme korkusuyla ilgili. Şaşırdım çünkü bu noktaya kadar hamilelik sırasında kemoterapinin mümkün olduğunu bilmiyordum: hamileliğin ilk üç ayından sonra uzmanlar riskin düşük olduğunu söylüyor ve Linda bu seçeneğin kendisi için mevcut olduğu için şanslı ve o da Kendisi, doğmamış çocuğu ve ailesiyle ortak bir gelecek için mücadele edebilir.

Bugün onunla konuştuğum gün Linda kanserden kurtuldu ve çocuğu da sağlıklı doğdu. Ne yazık ki herkes bu kadar şanslı değil. Yol boyunca Linda, arkadaşı Alex gibi benzer kadere sahip insanlarla da tanıştı. Alex öldüğü için kalbinde yaşayacak olanlardan biri. Kansere karşı savaşı kaybetti. Boğazımın düğümlendiği anlardan biri bu çünkü bu hastalığın nasıl bitebileceğini, geride kalanlar için ne anlama geldiğini biliyorum. Yoğun bakımdaki üzücü gerçeğim bu.

Almanya'da kadınlar arasında en sık görülen kanser yüzde 30 ile meme kanseridir. Bu, sekiz kadından birinin yaşamı boyunca bu hastalığa yakalanacağı anlamına geliyor. İkinci sırada ise kolon kanseri yer alıyor. Erkeklerde prostat kanseri neredeyse yüzde 25 ile istatistiklerde ilk sırada yer alırken, kolon kanseri de erkekler arasında ilk üçte yer alıyor. Bu arada: Erkekler de meme kanserine yakalanabilir çünkü onların da glandüler dokuları vardır – ancak yüzde bir civarında çok daha düşük bir sıklığa sahiptirler.

İyi haber şu ki, diğer şeylerin yanı sıra, bu kanser türlerine yönelik erken teşhis testleri sağlık sigorta şirketleri tarafından karşılanıyor. Bahsedilen kanser türleri Almanya'da en yaygın olanlar arasında yer alsa da, tıp büyük ilerleme kaydetti ve artık tümörün erken bir aşamada keşfedilmesi koşuluyla yüksek bir iyileşme oranıyla tedavi edilebiliyor.

Bu nedenle herkesi düzenli olarak koruyucu bakım hizmetlerinden yararlanmaya, kendilerine dikkat etmeye ve kendinizde herhangi bir anormallik fark ettiğinizde doktora gitmeyi ertelememeye davet ediyorum. Tedavisi her zaman mümkün olmasa da yine de bu dünyada sahip olduğumuz en değerli şeyi kazanırsınız: Zaman.