Okullarda bir ders olarak savaş mı? Bunun yerine konu olarak sağlık!

oburefe

Member
“Saf Top Gun hissi. Maverick toparlayabilir!” – bu sözlerle Bayan Strack-Zimmermann, yaklaşık sekiz ay önce yazdığı ve LinkedIn'de hayatının “en heyecan verici günlerinden” biri hakkında haber yaptığı bir makaleyi tanıtıyor. Askerlerin ihtiyaçlarını özgün ve inandırıcı bir şekilde savunabilmek için Bundeswehr Eurofighter'da uçmasına izin verildi. “Ve evet” diye yazıyor, “tabii ki biraz eğlenceliydi.” Geçtiğimiz günlerde Boğa burcunun üzerinde “Ukrayna için Boğa – Birlikte Zafere” sloganının yer aldığı tişörtüyle ortalığı karıştırdı.

Medya da bunu takip ediyor. Şubat ayında ZDF'nin Instagram profiline “logo!” adlı çocuk formatına yüklenen Haberda, silah sistemleri, gerçek roketler, animasyonlu yüzlerle tasvir edilmiş ve Toros teslimatlarına ilişkin tartışma anlatılmıştı. Paylaşım büyük eleştirilere maruz kaldı ve kısa süre sonra silindi.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Sanki savaş hayatın her alanını etkisi altına almış gibi görünüyor. Orta Doğu'daki çatışma ve Ukrayna'daki durum göz önüne alındığında bu hiç de şaşırtıcı değil. Tüm gözler, bazı uzmanlara göre Avrupa'nın kapılarını çalıyor gibi görünen Putin'in üzerindeyken, sağlık sistemimizi de gözden kaçırmamamız gerekiyor. Ne olursa olsun bu bizim temelimizdir. Burada hiçbir şey işe yaramazsa, diğer her şey de çökecek.

Ben askerliğimi Rendsburg'da Bundeswehr'de yaptım. Orada çok çeşitli silahlar konusunda eğitim aldım ve acil durumlara hazırlandım. Dürüst olmak gerekirse, o zamanlar genç bir adam olarak, kamuflaj kıyafetim ve yüzümde savaş boyalarıyla ormanda sürünerek, tabanca ve makineli tüfekle hedeflere ateş ederek veya el bombaları ve roketlerle ateş ederek çok eğleniyordum. tahrikli el bombaları. Bugün, yirmi yılı aşkın bir süre sonra, bunu biraz daha farklı görüyorum.

Yıllar boyunca yurt dışından gelen bir veya iki savaş yaralısına yoğun bakım ünitesinde baktım. Bunlardan bazılarını hala çok iyi hatırlıyorum: Çatışma sırasında sırtından kurşunla vurulan ve artık sonsuza kadar bakıma muhtaç kalacak olan asker. Boyundan aşağısı felçlidir. Dil engeline rağmen (hatırladığım kadarıyla kendisi Afganistanlıydı) çok iyi anlaşıyorduk.

Daha sonra ise bombalı araçla düzenlenen saldırıda başından yaralanan hastanın hayati tehlikesi bulunuyor. Patlamanın gücü, bir şarapnel parçasının kafatasını tamamen delmesine neden oldu. Tedavi için Almanya'ya götürüldü ve şişmiş beyin dokusunu bandajla kapatmaktan başka seçeneğimiz yoktu. Kısa bir süre sonra kliniğimizde hayatını kaybetti. Bu yaralanmanın ciddiyetini bugüne kadar unutmadım.

Ne zaman savaştan, silah teslimatından ya da savaş uçağı uçurmanın heyecanından söz etsek, bir şeyin farkında olmalı ve insanlığımızla olan bağımızı gözden kaçırmamalıyız: Her kurşun insanı öldürür, her bomba evleri yerle bir eder, cesetleri paramparça eder. parçalanmış ve uzuvlar geriye doğru yırtılmış.

Ricardo Lange: “Sağlık olmazsa geri kalan her şey hiçbir şeydir”

Artık savaş Alman okullarına da girmeli ve derslerin bir parçası haline gelmeli – en azından FDP'den Eğitim Bakanı Stark-Watzinger istediğini yaparsa. Amaç sivil savunma tatbikatları yapmak ve “Bundeswehr ile rahat bir ilişki” geliştirmek olmalıdır. Bayan Stark-Watzinger, yeterli öğretmen olmadığı için derslerin defalarca iptal edilmesi nedeniyle normal öğretim materyallerinin bile öğretilemeyeceğinin farkında mı?

Eğer hala kapasite mevcutsa karşı bir önerim var: Bunun yerine bir sağlık departmanına ne dersiniz? Çünkü o olmadan geri kalan her şey hiçbir şeydir.

Medeniyetin birçok hastalığının erken önlemle önlenebileceği artık bir sır değil. Çocuklara günlük yaşamda nasıl sağlıklı beslenebilecekleri ve egzersizin ne kadar önemli olduğu bilgisi aktarılırsa, obeziteden muzdarip insan sayısının, tip 2 diyabet hastasının sayısının ve kardiyovasküler hastalık sayısının önemli ölçüde azaltılabileceğine inanıyorum. sağlığımız içindir.

Berliner Zeitung/Markus Waechter

Kişiye

Ricardo Lange, 43, Berlin-Hellersdorf'ta büyüdü. Saldırılara karşı kendini gösterebilmek için dövüş sanatları ve vücut geliştirme ile uğraştı. Yoğun bakım hemşiresi olarak eğitim görmeden ve bu mesleğe olan tutkusunu bulmadan önce fitness eğitmeni olarak ve polis için çalıştı.

Geçici iş bulma kurumu için
Lange, personel sıkıntısının en fazla olduğu Berlin hastanelerinde devreye giriyor. 2022'de hemşirelik kriziyle ilgili bir kitap yayınladı: “Yoğun: Acil durum günlük yaşamda olduğunda – acil çağrı” (dtv). Ricardo Lange, Berliner Zeitung'un köşe yazarıdır.

Daha fazla ilk müdahale ekibinin göğüs kompresyonlarını uygulama konusunda güveni olması durumunda, her yıl yaklaşık 10.000 ek hayat kurtarılabilir. Komşu ülkemiz Danimarka yol gösteriyor. Okullarda canlandırma öğretimi 2005 yılında yasayla kutsal sayıldı. Sonuç açık: o zamandan bu yana, sıradan kişilerin canlandırma oranı yüzde yirmiden altmışa çıktı ve etkilenenlerin hayatta kalma oranı üç katına çıktı!

Karl Lauterbach, son birkaç haftanın manşetlerinin de belirttiği gibi, sağlık sistemini de savaşa hazırlamak istiyor. Kusura bakmayın ama: Savaşlara ve diğer krizlere hazırlıklı olmak ve silahlanmak istiyorsanız, öncelikle normal günlük yaşam için iyi ve yeterli donanıma sahip olmalısınız. Ve açıkça söylemek gerekirse: saman nezlesi dalgasına bile yeterince hazırlıklı değiliz!

Son yıllarda pandemi sürecinde sağlık sistemine aşırı yüklenmeden kaçınılması gerektiği tekrar tekrar vurgulandı. Bu sistemin ve özellikle çalışanlarının artık sona erdiğini fark etmek, daha doğrusu fark etmek için artık çok geçti. Korona virüsü, yıpranmış ve tükenmiş bir sağlık sistemini böyle vurdu ve şunu bir kez daha açıkça ortaya koydu: “Bu böyle devam edemez, devam etmemelidir!”

Bu farkındalık artık geçerliliğini yitirdi. Bugün hala çok az doktor ve hemşire var. Elbette bu açığın bu kadar kısa sürede kapatılması mümkün değil. Ama soru şu: Nihayet ne zaman başlıyoruz? Örneğin yurt dışından yeni hemşire kadrosunu nasıl işe alabileceğimizi düşünmenin hiçbir anlam ifade etmediğini nihayet ne zaman anlayacağız? Yıllardır işini yapanları elimizde tutmayı başaramazsak geri kalan her şey kaybolur.

Almanya'nın artık yabancı hemşire personeli için bazı politikacıların bizi inandırdığı kadar çekici olmadığını söylemeye bile gerek yok. FDP yakın zamanda bir başka tam başarısızlık daha yaşadı. Fikir: yabancı vasıflı işçiler için vergi avantajları. Bu, “sadece” üç yıl için planlanmış olsa bile, halihazırda burada çalışan tüm vasıflı işçilerin yüzüne atılmış bir tokattır.

Bunu kabaca elektrik sağlayıcıları ve cep telefonu sözleşmeleriyle karşılaştırabilirsiniz. Yeni müşteriler harika koşullarla cezbedilir, eskileri ise bir kenara bırakılır. Christian Lindner'ın fazla mesaiyi vergi açısından daha verimli hale getirme önerisi doğru yönde atılmış bir adımdır. Son yazılarımdan birinde fazla mesainin vergiden tamamen muaf tutulmasını önermiştim.

Son olarak milli savunmanın her zaman birinci öncelik olması gerektiğini bir kez daha vurgulamak isterim. Ancak bu sadece tamamen askeri güçle ilgili değil, aynı zamanda kendi fiziksel direncimiz ve dayanıklılığımızla da ilgili. Açıkça söylemek gerekirse: Savaş ve hastaneler her zaman birbirine aittir. Kendi nüfusumuza yeterli ve uygun tıbbi bakımı bile sağlayamıyorsak, en büyük tanklar, en güçlü mermiler veya en hızlı Eurofighter'lar ne işe yarar?

Yaralanan her savaşta, travma geçiren her asker veya mülteci, yanmış bir sağlık sistemiyle karşılaşır ve Corona gibi, devasa bir buzdağının sadece görünen kısmıdır – Titanik'ten selamlar!