Eyalet sınavımdaki sorular ırkçı mıydı?

oburefe

Member
Devlet sınavımı yazdığımda kendimi bir tüneldeymiş gibi hissettim. Sorudan soruya dolaştım: Tik bozukluğuna hangi ilaç yardımcı olur? Hangi bakteri mide kanseriyle ilişkilidir? Beş aylıktan önce hangi aşılar yapılmamalıdır? Kolay bir test değil ama sıra dışı bir şey de değil.

Ta ki 100. soruya gelene kadar: 41 yaşında bir ortaokul öğretmeni görüşme saatlerinde kendini tanıttı. Sınıftaki göçmen oranının yüksek olması nedeniyle sınıftaki stresin arttığını, sınıf önünde konuşmakta giderek zorlandığını belirtiyor.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Göçmenlerin oranı yüksek mi? Bunun teşhisle ne alakası var?

“Göçmenlerin oranı yüksek mi?” diye düşündüm ve okumaya devam ettim. Söylendiğine göre ifade etmekte zorluk çekiyordu, çiğnemede zorluk çekiyordu ve daha uzun süre saydığında daha sessizleşiyor ve mırıldanıyordu. Her şey, kasların gün içinde zayıfladığı nörolojik bir otoimmün hastalık olan myastenia gravis'e işaret ediyordu. Peki sınıftaki göçmen oranının bununla ne ilgisi vardı?

Sınavlara çalışırken bunu fark etmiştim: Vakaları süslemek için damgalamalar kullanılıyordu. Jinekoloğa tarama muayenesi için giden bir hasta hakkında soru sorulduğunda, açıkça göçmen kökenli olduğu ancak “mükemmel Almanca konuştuğu ve çalıştığı” belirtildi. İnceleme sırasında “çift çizgili hematomlar” fark edildi; bu, bilindiği gibi sadece göçmenler arasında meydana gelmeyen aile içi şiddet ile ilgiliydi.

Sınavdan sonra arkadaşlarımla öğretmen teşhisini konuştum. Tek açıklamamız, göçmen hikâyesinin dikkati içerikten uzaklaştırıp soruyu daha da zorlaştırmayı amaçladığıydı. Tıbbi ve Farmasötik Test Enstitüsü'nün (IMPP) görevleri bizim için ilk kez sorun değildi. Aylar önce dönemimizin WhatsApp grubunda bir öğrenci arkadaşım IMPP'ye birkaç hususu belirtmek istediğini yazmıştı. Bazıları onun görüşünü destekledi, bazıları ise öyle düşünmedi.

Nijeryalı öğretim görevlisinin doktor olduğuna inanılmıyor

İnsanları yaşam tarzlarına, kökenlerine ve davranışlarına göre değerlendirmek tıbbın bir parçasıdır. Örneğin hayatı boyunca sigara içen bir kişi çok fazla kilo veriyorsa akciğer kanseri olma ihtimali yüksektir. Anemisi olan Kongolu bir hastada orak hücre hastalığı olabilir çünkü sıtma bölgelerinde daha sık görülür. Nadir genetik hastalıklar söz konusu olduğunda ebeveynlerin akraba olmaması gerçeği önemli bir bilgidir.

Ancak bu faktörlerin bazıları başka bağlamlarda farklı anlamlar kazanır ve damga veya klişe haline gelebilir. Bunu staj sırasında ben de deneyimledim: insanlar beyaz olmayan hastalarla daha yavaş ve daha yüksek sesle konuşuyorlar.

Nijeryalı hocamıza iki meslektaşı Arapça veya Svahili dili tercümesine yardım edip edemeyeceğini sordu. “Siyahi olduğum için Afrika dilleri konuştuğumu sanıyorlar” diyerek, hastalarının kendisini sokakta hiç tanımadığını anlattı. Bazıları beyaz önlük giyse bile onun doktor olduğuna inanmıyor. Hemşirelik stajı sırasında Siemens, yabancı dil konuşan hastaların “iletişim kurabilmeleri” için bir odaya yerleştirildiğini deneyimledi.

Hastalara tarafsız ve saygılı davranmak için önemli bilgilerle damgalanmayı ayırmayı nasıl öğrenebiliriz? IMPP sorularını basitçe gözden geçirmek kesinlikle yeterli olmayacaktır, ancak bu bir başlangıç olabilir.

Mascha Osang ve Leon-Alexander Regin (“Siemens”), Berlin'deki tıp öğrencileri olarak sırayla günlük yaşamlarını aktarıyorlar. Sütunlar iki haftada bir görünür.